Czym to się je? Zębami!

Nasz często szybki styl życia, brak czasu, jedzenie w pracy, zakrapiane imprezy, obiad przed telewizorem sprzyjają nadwadze i chorobom żołądka.

Zrób coś dla siebie i pozwól sobie na chwilę luksusu dla swojego żołądka.

Dzięki temu poczujesz się lekko, będziesz miał więcej energii, trawienie potrwa krócej i wchłoniesz więcej witamin.
Twój organizm będzie Ci wdzięczny a to skutkuje dobrym samopoczuciem, lekkością po jedzeniu, brakiem zgagi oraz szczuplejszą figurą.

Geneza problemów

Już wiele lat temu na lekcji Przysposobienie Obronne miałam okazje uczyć się na temat skutków niegryzienia pokarmów. Mój nauczyciel narysował dwa żołądki, w jednym z nich narysował małe kawałki jedzenia a w drugim duże oraz narysował linie kwasu żołądkowego. Zadał nam wtedy pytanie: „Która treść żołądkowa szybciej się strawi?”. Zainteresowało mnie to wystarczająco abym to zapamiętała, jednak nikt specjalnie z mojego otoczenia się takimi rzeczami zupełnie nie przejmował.

Wiele lat później ten temat do mnie wrócił, teraz kiedy rozwijam i dbam o swoje zdrowe nawyki żywieniowe to jest to punkt numer jeden dla zdrowego żołądka.
Jeśli chodzi o duże kawałki to jak się domyślacie kwas solny i enzymy trawienne może je trawić tylko na powierzchni, a nie w środku, więc to trawienie potrwa na pewno dłużej i będzie bardziej obciążało nasz żołądek.

Zastanówmy się co kogo to obchodzi? Ano właśnie, czy mnie to dotyczy?
Jeśli masz zgagę,  niedokwasotę, problemy z otyłością, cukrzycę albo ciągłe gazy wówczas możesz polepszyć funkcjonowanie całego organizmu takimi rzeczami.

7 kroków dla zdrowia żołądka

  1. 15 min przed jedzeniem zachęcamy nasz żołądek do wytwarzania soków żołądkowych wypijając coś kwaśnego, najlepiej sok z kiszonej kapusty, zakwas buraczany lub woda z cytryną.
  2. Nie pijemy w czasie posiłku, szkoda żeby rozcieńczyć kwas żołądkowy.
  3. Znalezienie spokojnego miejsca w którym będzie można skupić się w całości na jedzeniu.
  4. Zrelaksowana postawa przed jedzeniem, może to być chwila ciszy, modlitwa, krótka 1 minutowa medytacja, kilka uspokajających oddechów.
  5. Przy każdym kęsie zamykamy oczy i odkładamy sztućce! Gryziemy jeden kęs, aż do momentu kiedy jest miazgą i nie ma wyczuwalnych grudek ok 30 razy! O tak, aż tyle 😉 Po to masz zęby żeby gryźć, a żołądek ich nie ma.
  6. Połykamy jedzenie bez powietrza.
  7. Jemy do momentu, aż nie poczujemy się nasyceni, resztki jedzenia odkładamy na później.
  8. Odpoczywamy 15 min po jedzeniu i obserwujemy swoje ciało. Dajemy pełną energię do żołądka, aby mógł pracować np poobiednia drzemka.

Te proste kroki są bardzo pomocne dla naszego żołądka, który ma za zadanie przerobić jedzenie na energię. Chcesz mieć więcej energii to jedz zgodnie z naturą i daj czas swojemu żołądkowi.
Zalecam każdemu z nas zdobyć nawyki w tym kierunku, będą one wspierać nasze długotrwałe zdrowie.

Pomoce naukowe

Jeśli jedzenie w ciszy sprawia Ci problem ze względu na miejsce bądź czas zapraszam do nagrania, włóż słuchawki do uszów a mój głos podpowie Ci krok po kroku jak się zrelaksować oraz przypomni Ci o konieczności gryzienia.

 

 

Jeśli ten post Ci się podobał, to zapraszam do naszego bloga. Nowy artykuł będzie pojawiał się co 2 tygodnie. Serdecznie zapraszam! 

Kategorie: Eating

1 Komentarz

Bob · Marzec 30, 2018 o 4:54 pm

Wszystko niby wiem, jednak w praktyce często zapominam! Dziękuję, za przypomnienie i czekam na pomoc naukową 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *